Wydział Usług Edukacyjno-Zawodowych jest wydzieloną częścią działalności naszej organizacji. Do jego głównych zadań należy wspieranie działań z zakresu poradnictwa edukacyjnego i zawodowego oraz przedsiębiorczości dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Poprzez realizację różnorodnych działań staramy się asystować naszym podopiecznym w trudnym procesie, jakim jest: podejmowanie właściwych decyzji dotyczących przyszłej edukacji, wybór przyszłego zawodu lub zmiany obecnego, rozpoczęcie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Pomagamy w tworzeniu CV, listów motywacyjnych, wypełnianiu dokumentów aplikacyjnych i innych.
Wydział Usług Edukacyjno-Zawodowych prowadzi:
1. spotkania indywidualne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych,
2. warsztaty grupowe dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych,
3. szkolne ośrodki kariery we współpracy z placówkami oświatowymi i ich organami prowadzącymi,
4. szkolenia i warsztaty z zakresu poradnictwa edukacyjno-zawodowego dla nauczycieli,
5. działania aktywizacyjne i wspierające, jak kampanie promujące poradnictwo edukacyjno-zawodowe, konkursy, itp.
Prowadzone przez Wydział zajęcia zarówno grupowe, jak i indywidualne w znacznej mierze oparte są o metody aktywizujące tj. burze mózgów, gry dydaktyczne, symulacyjne i decyzyjne, pracę w grupach, quizy i analizy przypadków, poprzez które każdy z uczestników może poszerzyć swoją wiedzę, pogłębić zainteresowania, rozwijać nowe pomysły i idee. Zastosowanie metod aktywizujących ma na celu głównie wykorzystanie ich potencjału w nauczaniu tj. ich dużą siłę stymulowania aktywności uczestników, wysoką skuteczność w przyswajaniu wiedzy, znaczną różnorodność i atrakcyjność metod. Przeprowadzenie zajęć w oparciu o metody aktywizujące pozwala naszym podopiecznym na doskonalenie i nauczenie ich umiejętności wyciągania wniosków, myślenia analitycznego, łączenia zdarzeń i faktów w związki przyczynowo-skutkowe, komunikatywności, asertywności i innych.
Według stożka Daley’a tj. piramidy zapamiętywania metody aktywizujące, takie jak: gry dyskusyjne czy praktyczne wykorzystanie wiedzy charakteryzują się zapamiętywaniem treści na poziomie aż 50-90%. Ponadto, podczas zajęć wykorzystywane są techniki multimedialne, dzięki czemu uczestnicy w jeszcze łatwiejszy, bardziej przystępny sposób rozumieją i zapamiętują przekazywane im treści.
Nasze stowarzyszenie od dnia 21 sierpnia 2014 roku wpisane jest pod numerem 2.32/00124/2014 do Rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie.